Powrót na stronę główną

Czytasz, wiesz, rozumiesz
Interaktywne Media Białołęki
Your Advertisement could be here
Banner
Szafy i szafki szkolne bhp
Polecamy szafki szkolne i szafy bhp
dla szkół oraz przebieralni

Telebimu nie będzie

2012-05-07

„Jesteśmy za, a nawet przeciw” - tak można skomentować wypowiedzi radnych PO dotyczące projektu uchwały o zorganizowaniu strefy kibica w Parku Henrykowskim na Białołęce. Dyskusja nad projektem złożonym przez radnego Inicjatywy Mieszkańców Białołęki Piotra Basińskiego była wyjątkowo burzliwa.

http://imb.waw.pl/uploads/images/Artykuly%20Z%20Dzielnicy/Kino%20Plenerowe/Bia%C5%82o%C5%82%C4%99ka%20-%20Burmistrz%20Jacek%20Kaznowski.JPG

Na zdjęciu: Burmistrz Jacek Kaznowski

Jak pisaliśmy wcześniej, radny Piotr Basiński z ugrupowania Inicjatywa Mieszkańców Białołęki złożył projekt uchwały dotyczący powstania w naszej dzielnicy strefy kibica. Planowanym miejscem był Park Henrykowski.

Wnioskodawca skrupulatnie przedstawił krok po kroku jak wyglądałby przebieg tego wydarzenia. Zaprezentował radnym koszty wynajęcia telebimu oraz nagłośnienia, poruszył również sprawę licencji, którą Białołęka musiałaby uzyskać od UEFA.

http://imb.waw.pl/uploads/images/Artykuly%20Z%20Dzielnicy/Kino%20Plenerowe/Bia%C5%82o%C5%82%C4%99ka%20-%20Radny%20Piotr%20Basi%C5%84ski.JPG

Na zdjęciu: Radny Piotr Basiński

- Jeżeli radni zatwierdzą tę uchwałę, transmisje meczów nie będą wymagały opłat licencyjnych - zapewnił Piotr Basiński. - Jeśli chodzi o koszty takiego przedsięwzięcia, nie będą one przekraczały organizacji Sylwestra, który miał miejsce w roku 2010 /2011.

- Tego typu wydarzenie wymagałoby współpracy z miastem stołecznym Warszawa. Jak wynika z regulaminu UEFA, jest to jak najbardziej do zrobienia, wymaga tylko odrobiny dobrej woli. Można by rozszerzyć oficjalne strefy kibica [znajdujące się przy Pl. Defilad i Centrum Olimpijskim – przyp. red.] lub zorganizować oddzielne przedsięwzięcie o charakterze niekomercyjnym. Wiązałoby się to tylko z opłatami porównywalnymi do organizacji kina plenerowego czy też imprez sylwestrowych.

Po uargumentowaniu uchwały przez radnego Basińskiego głos w tej sprawie zabrał przedstawiciel zarządu dzielnicy burmistrz, Jacek Kaznowski. Stwierdził, iż zorganizowanie takiej strefy jest niemożliwe z punktu formalno-prawnego.

- Wszystkie kwestie dotyczące organizacji stref kibica na terenie miasta stołecznego Warszawy reguluje umowa z 2007 roku, miedzy miastem stołecznym Warszawą a UEFA. – powiedział burmistrz - Ta umowa pozwala wyłącznie na organizację dwóch stref kibica - na placu Defilad oraz przy Polskim Komitecie Olimpijskim (PKOL). Taka impreza jednocześnie wymagałaby zgłoszenia, jako impreza masowa do miasta stołecznego Warszawy na 30 dni przed rozpoczęciem takiego wydarzenia.

Następnie dodał, że nawet gdyby Rada Dzielnicy zaopiniowała pozytywnie projekt reprezentanta Inicjatywy Mieszkańców Białołęki, to w budżecie dzielnicy nie ma środków zarezerwowanych na takie przedsięwzięcie. Radny Basiński udowadniał, że w przeszłości potrafiono znaleźć w budżecie środki z dnia na dzień, np. podczas instalacji pomnika Laszlo Osvatha, a mieszkańcy Białołęki na pewno nie mieliby nic przeciwko, aby środki wydatkowane na imprezę sylwestrową przeznaczyć na strefę kibica. Odniósł się także do kwestii formalno-prawnych.

- Mam tutaj oficjalny dokument UEFA, w którym jest napisane: Miasta Gospodarzy przedstawiają szczegółowe informacje o wszystkich obszarach dodatkowych w swoich koncepcjach dotyczących oficjalnych stref kibica – bronił swojego stanowiska Piotr Basiński. - Wnioskuję o to, by stworzyć jedną z takich dodatkowych stref kibica na Białołęce. Gdy tylko miasto Warszawa zaproponuje to UEFA, nie ma przeciwwskazań, żeby zgodnie z przepisami UEFA nie zostało to zaakceptowane.

Po tej wypowiedzi radnego dyskusja rozgorzała na dobre. Radni Platformy Obywatelskiej stanęli po stronie zarządu, pierwszy w tej sprawie głos zabrał Marcin Korowaj, następnie przewodnicząca Komisji Sportu - Elżbieta Świtalska.

Oboje zaznaczyli, że pomysł jest bardzo dobry i chętnie by go poparli, lecz jest spóźniony i nie mogą tego zrobić. Zarówno radny Korowaj, jak i radna Świtalska argumentowali, że zgłoszenie takiego projektu nastąpiło za późno i dobra organizacja wydarzenia jest mało prawdopodobna.

Przewodnicząca Komisji Sportu wymieniła liczne przeszkody, które uniemożliwiają zrealizowanie projektu, m.in. wysokie koszta (kontenery na śmieci, ochrona, barierki, opieka lekarska itd.), trudny dojazd na Zieloną Białołękę oraz zbyt krótki termin realizacji.

Projektu bronił radny z Gospodarności Wojciech Tumasz.

- Proszę Państwa, na przeszkodzie stoją: brak finansów w budżecie dzielnicy, krótki czas i szereg innych uwarunkowań. Skupię się jednak na tym, że naprawdę całość organizowałoby miasto. Wystarczy w uchwale wykreślić w paragrafie 1 słowa „dzielnicy Białołęka” i paragraf 1 miałyby brzmienie, że rada dzielnicy Białołęka wnioskuje do zarządu m. st. Warszawy o zorganizowanie transmisji. Ma to zupełnie inny wydźwięk. Zamykamy kwestie finansowania na poziomie dzielnicy. Druga sprawa dotycząca bezpieczeństwa - barierek, Park Henrykowski jest terenem zamkniętym w związku z powyższym to nie jest plac, który trzeba ogrodzić.

Radny Waldemar Roszak przedstawił żartobliwe rozwiązanie problemu, co wywołało chwilę rozbawienia na sali obrad:

- Jeżeli Polska wyjdzie z grupy to wtedy ewentualnie, będą już na tyle ważne mecze, że zrobimy telebim. A koniecznie jak Polska będzie w finale, to bardzo bym prosił, żeby się znalazły pieniądze na to.

Pomysł radnego z Platformy Obywatelskiej wykpił Wojciech Tumasz.

- Jeśli byśmy zrealizowali pomysł radnego Roszaka, to mielibyśmy na realizację transmisji 3 dni, bo taki jest czas między meczem półfinałowym a finałowym.

Na samym końcu chcąc zakończyć dyskusję, głos zabrał przewodniczący rady Paweł Tyburc.

- Zostały tutaj wyczerpane wszystkie argumenty za i przeciw. Ze swojej strony, niestety z wielkim bólem serca będę musiał zagłosować przeciwko tej uchwale. Też jestem kibicem i serce by chciało, żeby tutaj w dzielnicy się wszystko odbywało, tak jak radny Basiński opisuje, ale rozum podpowiada, że jest to: po pierwsze zbyt krótki termin, a po drugie są przeszkody prawne i po trzecie jest to dość kosztowna impreza. Trafiają do mnie argumenty zarządu i popieram jego stanowisko, zresztą zawsze staram się to robić , więc w tej sytuacji wyjątku nie będzie - zakończył swoją wypowiedź radny.

Następnie przewodniczący poszczególnych komisji wygłosili swoje stanowiska:

Przewodniczący komisji budżetowej radny Mariusz Wajszczak – Komisja negatywnie zaopiniowała ten projekt.

Elżbieta Świtalska przewodnicząca komisji Oświaty Kultury i Sportu – Komisja negatywnie zaopiniowała ten projekt

Radna Platformy Obywatelskiej reprezentująca komisję Ochrony Środowiska i Rolnictwa, powiedziała: komisja odstąpiła od opiniowania tego projektu.

Po poznaniu stanowisk różnych komisji radni przeszli do głosowania nad uchwałą. Poparli ją przedstawiciele Inicjatywy Mieszkańców Białolęki, Gospodarności oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wszystkich 12 radnych z Platformy Obywatelskiej głosowało przeciwko temu projektowi.

Mimo, iż wielki telebim na czas Euro 2012 nie stanie na Białołęce, przygotowaliśmy dla naszych czytelników specjalnego news boxa, w którym będzie można sprawdzić kalendarz spotkań drużyn Euro 2012, zobaczyć tabelę z grupami i wynikami, oraz sprawdzić, do którego pubu najlepiej się udać, aby obejrzeć mecze. Rozdamy kilka tysięcy ulotek w naszej dzielnicy, które będą gwarantowały nawet 25 % zniżki w określonych pubach, podczas trwania rozgrywek.

Serdecznie zachęcamy do polubienia nas na Facebooku. Na bieżąco informujemy o różnych atrakcjach, wydarzeniach i konkursach odbywających się na Białołęce.

Przygotowała: Małgorzata Głódź

Serwis IMB nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane w komentarzach przez użytkowników serwisu.

Dodaj komentarz

Nick(*):
Komentarz(*):
 
 • > Autor: Kibic
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  Nie zapomnimy tego PO przed wyborami.... widzę że nic nie znacząca Gospodarność i Inicjatywa więcej chce dostarczyć rozrywki, na Białołęce(tej sypialni). Niż ludzie których poparłem w wyborach, ale za 2 lata się to zmieni
 • > Autor: Eskimos
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  chyba każdy by wolał strefe kibica zamiast sylwestra na ktorego i tak mało kto chodzi
 • > Autor: Nero
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  Piszą że jest niemożliwe dlaczego??? A tylko dlatego bo wydadza pieniadze ktore moga zabrac dla siebie i tylko dolożyli by sobie pracy. Sylwester u nas zawsze był mało popularny i zawsze tak będzie a nasi radni za dużo nigdy nie będą robić bo po co??
 • > Autor: Rikoo
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  Ale lipa na wszystko maja siano a jak ktos wyjdzie z ciekawym pomysłem i inicjatywą to umywaja rece!! wiecej na nich nie zagłosuje....
 • > Autor: Robert
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  Na telebim kasy nie mają ale burmistrz na oświetlenie gmachu ratusza dzielnicy znalazł tylko że się już chyba wycofał z tego projektu.
 • > Autor: kazeek
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  Szkoda, mogła to być fajna inicjatywa która "poszłaby" w Polskę i promowała Białołękę, ale może właśnie dlatego że to INICJATYWA to w PO-lskę na złość nie pójdzie.
 • > Autor: Brzeziny
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  to jest kara tego statysty od światełek,nie ma lampek to i nie ma telebimu!!
 • > Autor: platformers
     Data umieszczenia: 2012-05-07
  Nie wnikając w kwestie prawne, to radny Piotr Basiński z ugrupowania Inicjatywa Mieszkańców Białołęki dość "wcześnie" zauważył, że niedługo jest EURO. Poza tym jak zwykle "niedasizm", główna bolączka naszych włodarzy.
 • > Autor: Albert
     Data umieszczenia: 2012-05-11
  PO WON !!!!!!!
 • > Autor: Kibice z Forum Legi Warszawa
     Data umieszczenia: 2012-05-11
  "PO" My pamiętamy wszystko L - to nie tylko nazwa to potęga, a o tym i o innych sprawach przypomnimy sobie przed wyborami.

Według ciebie proponowane przez urząd miasta nowe stawki za wywóz śmieci są:Banner
Your Advertisement could be here
Copyright IMB
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna